Güneş Enerji Santrallerinde Verimliliği Etkileyen Faktörler

Kaplama camları güneş panelinin verimliliğinde önemli yer tutar çünkü gelen güneş ışığının bir kısmı yansıtılır bir kısmı emilir. Yansıtılan kısım ne kadar az olursa panel verimliliği o kadar artacaktır.
Diğer bir faktör de panellerin konumudur. Panellerin doğru açıyla doğru konumlara yerleştirilmesi verimlilikte önemli bir pay sahibidir.
Bir diğer önemli faktör ısınma konusudur. Güneş panellerinin aşırı ısınması sistemde kayıplara yol açabilir.Hatta yanlış müdahele ve temizlik yöntemleri panelin komple iş görmez hale gelmesine sebebiyet verir. Bu kayıpları önlemek için soğutma sistemleri kurulabilir.
En önemli hususlardan biri de güneş panellerinin temizliğidir. Panellerin kirlenmesi fotovoltaik hücrelere iletilen güneş enerjisinin azalmasına yol açmaktadır. Bu durum da üretilen enerjinin az olmasına sebep olur. Paneller çevresel faktörler, hava şartları, kuş pisliği, polen ve çiçek tozları, endüstriyel tozlanma vb. sebeplerden kirlenebilir. Bu sebeple doğru güneş paneli temizliği çok önemlidir.
Siz de panellerinizin verimliliğinde düşüş yaşıyorsanız bizimle iletişim numaralarımızdan ya da mail adresimizden iletişime geçebilir profesyonel temizlik desteği ile verimliliğinizin artmasını sağlayabilirsiniz.
Paneli RESETle Enerjiyi Koru

Önceki Yazı
Yeni Yazı

Yorum Yap